Standardy a technologie

Abychom docílili interaktivity webových prezentací a současně kompatibility s různými verzemi prohlížečů www stránek, musíme při vývoji použít takové technologie a postupy, které zajistí bezchybný výsledek.
Ačkoli dostupných technologií existuje celá řada, ne všechny jsou pro vývoj kvalitních web prezentací vhodné a bezpečné. V naší firmě proto používáme tyto technologie:

Technologie pracující na straně klienta:


Sem patří například dynamické HTML, Javaskript a Java-aplety. Tyto jazyky patří mezi velmi jednoduché a využívají se především k docílení zajímavých grafických efektů a interaktivity webu. Java-aplety však jednoznačně patří mezi nejnebezpečnější část programovacích technologií a proto v našich webech nebudou nikdy použity.

Technologie pracující na straně serveru:

Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří CGI-skripty, Perl, Python, hypertextový pre-procesor PHP, Active Server Pages – ASP. Programy vytvořené těmito programovacími jazyky jsou vykonávány přímo na serveru na kterém je spuštěn jejich interpret. Klient tak nemusí mít strach z nechtěných programů, které by bez jeho kontroly spouštěl jeho prohlížeč internetových stránek.

V našich projektech používáme technologie, které lze provozovat na obou nejčastěji používaných operačních systémem web serverů (Unix/Linux a Microsoft Windows). Tím zajišťujeme platformovou nezávislost námi vyvrobených webů.


(X)HTML

HyperText markup language, označovaný zkratkou HTML a jeho nástupce (X)HTML (extensible hypertext markup language ) jsou základním jazykem pro vytváření a publikaci dokumentů na internetu. Standardy použití (X)HTML jsou schvalovány mezinárodním konzorciem W3C (World Wide Web Consortium). Při tvorbě webu klademe důraz na to, aby kód jednotlivých stránek v maximální míře splňoval tyto standardy. Jedině tak jsme schopni zaručit, že se Vaše stránky správně zobrazí všem návštěvníkům, ať už používají jakýkoli aktuální internetový prohlížeč.

 

CSS

Kaskádové styly (v anglickém originále Cascading Style Sheets se zkratkou CSS) jsou jazyk pro popis způsobu zobrazení stránek napsaných v jazycích HTML, XHTML nebo XML. Tyto styly umožňují oddělit obsahovou část prezentace a funkční logiku od designu stránek, což je nezbytné z hlediska čitelnosti obsahu, ale také snadné možnosti redesignu internetové prezentace.

 

JavaScript

JavaScript je multiplatformní, objektově orientovaný skriptovací jazyk, který se vkládá do HTML kódu stránky stránek. Jsou jím obvykle ovládány různé interaktivní prvky (tlačítka, textová políčka, formuláře) nebo tvořeny animace a efekty obrázků.

 

PHP

je jednou z nejvyspělejších technologií pracujících na serveru. Programování PHP skriptů je snažší než např. CGI, jejich výstup je však mnohem rychlejší a také možnosti PHP jsou oproti staršímu CGI několikanásobně rozsáhlejší. Způsob zakomponování a spolupráce s HTML je obdobná jako u ASP Microsoftu. PHP má velmi kvalitně zpracovanou podporu databázových systému jako jsou ODBC, Postgre SQL, Oracle nebo MySQL

 

MySQL

Databáze MySQL patří v současné době mezi nejrychlejší dostupné databázové systémy. Splňuje veškeré požadavky pro práci s databázemi přes WWW rozhraní internetu. Systém MySQL patří mezi Open Source programy, tj. systémy s otevřenou implementací a volně dostupným zdrojovým kódem. Svými kvalitami však ve velké většině případů předčí také velkou část komerčně vyvíjených databází.

 

Flash

Flash jsou, zjednodušeně řečeno, animace. Tedy skupina snímků, které se mezi sebou vyměňují (podobně jako animovaný GIF používaný u reklamních banerů). Tato definice však není úplně přesná. Zatímco u GIFu se střídají rastrové obrazy (tvořené sítí bodů - pixelů), u Flashe se jedná zejména o vektorové obrazy (grafika je definovaná pomocí čar a výplní). V neposlední řadě ještě připomeňme, že animace může být ovlivňována ActionScriptem (programovací jazyk podobný JavaScritpu).

 

AJAX

AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) je obecné označení pro technologie vývoje interaktivních webových aplikací, které mění obsah svých stránek bez nutnosti jejich znovunačítání. Na rozdíl od klasických webových aplikací poskytují uživatelsky příjemnější prostředí. Umožňují například okamžitou změnu obsahu určitých částí stránky (textů, grafiky, rozbalování a sbalování podmenu, nabídek ve formulářích) bez toho, aby se musela celá stránka znovu načítat v prohlížeči.

 

jQuery

jQuery je stále rozšířenější framework, který usnadňuje práci s javascriptem. Je multiplatformní (funguje na více operačních systémech) a stejně jako CSS oddělují design od obsahu stránek, jQuery odděluje chování a uživatelské efekty od kódu a struktury HTML. Pomocí jQuery lze tvořit množství efektů, animací a vizuálně zajímavých prvků, ke kterým byste dříve museli použít technologii Flash. Narozdíl od něj jsou však animace jQuery zpravidla rychlejší a k jejich spuštění není třeba instalovat do prohlížeče žádné pluginy, takže je bez problémů přehrají například prohlížeče v "chytrých telefonech".

 

XML

XML je další ze značkovacích jazyků. Tento jazyk lze využít i v jiných odvětvích nejen na webu. Ale ve spojení s internetem se o něm mluví jako o nástupci HTML. XML nám umožňuje  na rozdíl od HTML navrhovat vlastní tagy a pomocí elementů popisovat jejich obsah, což značně zjednoduší práci vyhledávacím službám (Google Yahoo!, Seznam apod.).

 

Máte jakýkoli dotaz? Napište nám!

Stačí zanechat kontakt - telefon nebo e-mailovou adresu, podle toho jakou komunikaci preferujete.

Do zprávy napište alespoň ve stručnosti o čem byste s námi chtěli hovořit. Jakmile to bude možné sami Vás kontaktujeme.
Jméno
Firma
Telefon
E-mail
Váš dotaz
Potvrzovací kód
 
Rychlá navigace O nás Standardy a technologie